Drukāt šo lapu

Monitoru rokas

Decembris 14, 2016
Publicēts Ergonomika

Monitoru roku uzbūve un lietošana

Monitoru rokas var iedalīt divās kategorijās - ar gāzes amortizātoru/atsperi vai bez.

Ar gāzes amortizātoru vai atsperi aprīkotas rokas izceļas ar to ka to regulācijai nav nepieciešams veikt papildus darbības - atliek tikai pieskarties un nolikt ekrānu vajadzīgajā pozīcijā. Šī tipa rokas ir vislabāk piemērotas aktīvam darbam komplektā ar regulējamu darba galdu un ergonomisku krēslu.

Monitorurokas

 

Gan atsperes, gan gāzes atspere pēc būtības lietotājam sniedz vien un to pašu funkciju, bet ir daudz nianses kuras nosaka lietošanas kvalitāti , gan konstrukcija, gan arī komponentu izvēle u.c

Šīs iemesla dēļ šādu roku cena svārstās no 100-300Eur. Gāzes amortizatori ir plašāk izplatīti, bet šai komponentei ir ierobežots kalpošanas laiks un tāpēc ir ierobežota garantija. Atsperei īsti nekas nevar notikt. Ja ir iespēja regulēt tās stingrību, tad varētu teikt ka viņai ir mūža garantija (CBS piedāvā 12 gadu garantiju). 

Gāzes amortizatoriem arī ir dažāda kvalitāte, tāpēc nebrīnaties, ja tirgū redzat vienāda izskata rokas ar pavisam atšķirīgu cenu. Tas ir tā pat kā ar auto detaļām.

Zemākas kvalitātes amortizatoram būs īsāks kalpošanas laiks, kā arī nevienmēriga darbība, kas nozīmē, ka ekrāns regulācija nevienmēr notiks ātri un ērti - amortizators var ieķerties, slikti regulēties, neturēt spiedienu utt.

Otra tipa rokām regulācija parasti ir ierobežota un tā notiek atbrīvojot/pievelkot kādu sviru vai skrūvi. Šādas rokas parasti tur ekrānu stingrāk un ir paredzētas fiksētām instalācijām. Parasti šādas rokas ir arī lētākas, jo nav tik komplicēta konstrukcija.

Monitorurokas2

Ieguvumi no monitoru rokas lietošanas:

1) Vairāk sēdus/stāvus darbu pozīciju;

2) Komforts;

3) Atbrīvo darba virsmu;

4) Ļauj lietot priekšā novietotu dokumentu turētājus;

5) Labāk redzei.

Ekrānu attālums

Šājā sadaļā visticamāk valdīs vislielākā viedokļu dažādībā, jo informācija par šo mainās regulāri un to ietekmē ne tikai jauni pētījumi, bet arī tehnoloģiskais progress.

Visplašāk dzirdētie apgalvojumi:

1. Ekrāna attālums ir vienāds ar iztieptas rokas attālumu - kā šī raksta autoram šim es nespēju piekrist, jo vienā izmēra ekrāni var būt aprīkoti ar izšķirtspējām kas var atšķirties pat 4x, kā arī eksistē dažādas ekrānu matricas un līdz ar to viena formula varēja darboties senāk, kad dominēja divi ekrāna izmēri un viena tehnoloģija - CRT, bet ne mūsdienās.

2. Augstums - ekrāna augšējā mala ir acu līmenī - populāri pirms pāris gadiem, bet ar vien vairāk valda uzskats, ka platekrāna, jeb 16:9 tipa ekrāniem vēlamais augstums ir apmēram 1/3 no augšējās malas.

3. Ekrānam jāatrodas apakšā, kā lasot grāmu - populāri Skandināvijas valstīs. Ļoti labi redzei, jo skatoties uz leju, acis labāk apūdeņojas/neizžūst. 

Labā ziņa - laba monitoru roka ļauj pašam izvēlēties sev tīkamo ekrāna stāvokli un regulāri to mainīt.

Pēdējo reizi rediģēts Otrdiena, 13 Decembris 2016 19:39